"> آموزش کاشت خیار در گلدان ? - فروش بذر خیار ارگانیک و خاک مخصوص سبزیکاری

کاشت خیار در گلدان و یا فلاورباکس انجام می شود. خیار گیاهی علفی است دارای ریشه هایی سطحی اما گسترده است. ساقه های خیار بسیار انعطاف پذیر اند و به هر سمتی کشیده می شوند. لازم است به منظور رشد صحیح بوته خیار توسط نخ و چوب به سمت بالا هدایت شود.

کاشت خیار در گلدان
کاشت خیار در گلدان

خیار دارای گل های نر و ماده است . که گل های نر ابتدا رشد میکنن وظیفه گرده افشانی دارند و به سرعت میریزند و گل های ماده بعد از گلهای نر رشده کرده و تشکیل سبزی خیار را میدهند و در صورت استفاده از بذر های هیبریدی گیاه نیازی به بذر افشانی برای تولید گل و میوه ندارد.

کاشت خیار در گلدان
کاشت خیار در گلدان

خیار برای رشد به آب و هوای نسبتا گرم نیاز دارد.

زمان کاشت

زمانی که هوا شروع به گرم شدن کرد بذر های خود را بکارید. البته این برای مواقعی است که شما میخواید گلدان را خارج از خانه نگهداری کنید، دمای خاک برای رشد خیار حداقل باید به  ۷۰ درجه فارنهایت (۲۱ درجه سانتیگراد) برسد. شروع کاشت خیار در اواسط اردیبهشت ، متداول و رایج است و در اواخر خرداد ماه، برداشت محصول آغاز می شود. البته اگر شما در مناطق گرمسیری هستید این مسئله فرق می کند و شروع به کشت شما زودتر خواهد بود.

مراحل کاشت خیار :

مرحله اول: ابتدا باید بذری را برای کشت خیار در گلدان انتخاب کرد که :

بذر خیار بوته ایی
بذر خیار بوته ایی ?

۱- ارگانیک باشد ۲- بذر مرغوب و اصلاح شده باشد ۳- در پاکت مخصوص نگهداری بذر باشد

مرحله دوم : انتخاب گلدانی مناسب ک حداقل حجم ۴ لیتر داشته باشد . و پر کردن آن با خاک برگ، کمپوست و خاک باغچه است یا استفاده از خاک مخصوص سبزیکاری . کف گلدان را مقدار سنگ ریزه یا پوکه معدنی بریزد تا گلدان زهکش خوبی داشته باشد.

انواع خاک و کود گیلدا
انواع خاک و کود گیلدا

مرحله سوم : هر گلدان برای ۲ تا ۳ بذر مناسب است. حال زمان کاشت بذر هاست بذر ها را در عمق ۱ تا ۲ سانتی متری خاک بکارید. فاصله ی بین بذر ها حداقل باید ۲ سانتی متر باشد.

می توان بذر خیار را قبلا در پارچه نم دار پنبه ای به مدت ۴۸ ساعت در دمای معمولی اطاق خیساند .سپس بذور را در محل مورد نظر کاشت و آنگاه با کمی شن شسته روی آن را پوشاند

بعد از کاشت بذر ها خاک را در چند مرحله آبیاری کنید. دقت کنید که خاک خیلی آبدار نشود. برای رشد بهتر باید گلدان را به مدت ۶ ساعت در نور مستقیم آفتاب نگهداری کرد.

  • اگر گیاه شما در خانه قرار دارد، حتما در اتاق یا محلی قرار دهید که آفتابگیر باشد. اگر شما گوشه ای آفتابی ندارید، می توانید باز نور مصنوعی برای رشد گیاه استفاده کنید.
  • هیچ وقت گیاه خود را در معرض باد شدید یا کنار پنجره که باز است قرار ندهید. باد کمی خوب است، اما باد قوی می تواند گیاه شما را خراب کند.


بعد از چند روز بذر خیار شروع به جوانه زنی می کند تا زمانی که ارتفاع جوانه ها به ۷ سانتی متر برسد صبر کنید. حال یک جوانه که قوی تر از بقیه هستند را انتخاب کرده و بقیه را به آرامی از خاک بیرون بکشید.

کاشت خیار در گلدان
کاشت خیار در گلدان

صبر کنید تا بوته به ارتفاع ۲۵ سانتی متر برسد . پس از این بوته ی خیار به طور متوسط روزی ۲ سانتی متر رشد میکند. برای اینکه گیاه خوب محصول بدهد باید ریشه ها به خوبی آب بخورند برای اینکار در هنگام آبیاری دقت کنید که آب از پایین گلدان خارج شده است .

کاشت خیار در گلدان
کاشت خیار در گلدان

نکته ای درباره آبیاری بوته خیار :
آبیاری زیاد قبل از گلدهی باعث تاخیر در گل دادن می شود و آبیاری بعد از گلدهی باعث تسریع رشد میوه و افزایش میوه های می شود.
کاشت خیار در گلدان و پرورش خیار در آپارتمان ها به راحتی امکان پذیر است با رعایت همین نکات ساده درباره ی این کشت می توانید برداشت خوبی داشته باشید. بوته های خیار را بعد از ۵۰ تا ۷۰ روز بعد از کشت میتوان برداشت کرد.

کوددهی بوته خیار

هفته ای یکبار به بوته خود کود اضافه کنید. حتما دور را هنگام آبیاری به گیاه بدهید و یا از کودهای محلول در آب استفاده کنید.

کود ورمی کمپوست ارگانیک
کود ورمی کمپوست ارگانیک

آفات خیار

وجود رطوبت زیاد در فضای گلخانه باعث ایجاد و شیوع بسیاری از بیماریهای قارچی می گردد آفات مهم خیار: شته ی جالیزی/ کنه عنکبوتی / سوسک های خانواده ی الاتریده/ سوسک های خانواده ی تنبریونیده/ شب پره/ بیماریهای مهم خیار: سپتوریوز کدوئیان/ آنتراکنوز / موزائیک خیار/ سفیدک دروغی خیار/ گموز از روغن چریش (به معنای تسکین دهنده و  التیام بخش انواع بیماری هاست و دارای خواص ضد تغذیه ای و دفع کنندگی حشرات می باشد)  یا سایر آفت کش ها ابرای دفع حشرات استفاده کنید.

برداشت خیار خانگی

حال زمان آن رسیده که نیتجه زحمات خود را که در این مدت کشیده اید را برداشت کنید و از آن استفاده کنید.خیار خود را در حدود ۵۵ روز پس از کاشت برداشت کنید(در برخی موارد کمتر و یا بشتر به تناسب شرایط محیطی و نگهداری شما). خیار های بزرگتر تلخ تر می شوند، پس نگذارید خیار ها زیاد بزرگ شوند.

کاشت خیار در گلدان
کاشت خیار در گلدان

چه مدت بذرهای خیار را به جوانه می زنند؟

بذر خیار معمولا ۳ تا ۱۰ روز پس از کاشت جوانه می زند. اگر شما پس از یک هفته و نیم جوانه ای مشاهده نکردید، ممکن است بذر های شما هراب شده باشند.من توصیه می کنم قبل از کاشت بذر آنها را بخیسانید تا جوانه های اولیه را بزنند.

کاشت خیار در گلدان
کاشت خیار در گلدان

نویسنده مطلب MehdiCeo
کارآفرین مهندس مهدی شاه محمدلو
X