"> چگونه در گلدان سبزی بکاریم؟ - آموزش کامل نحوه کاشت و پرورش سبزی در گلدان -فروشگاه کشت شهر

چگونه در گلدان سبزی بکاریم ؟

گلدان سبزی

طعم و طراوت سبزی خوردن تازه واقعا لذت بخشه ولی از اونجایی که در شهرها امکان دسترسی به سبزیجات تازه و ارگانیک بسیار کم است ما قصد داریم در این مقاله به شما راهنمایی و آموزش های لازم را ارائه دهیم تا در گلدان و در فضای خانه های آپارتمانی هم بتوانید اقدام به کاشت و پرورش سبزیجات تازه بنمایید .گلدان سبزی

سبزی تازه و ارگانیک

گام اول : انتخاب سبزی مناسب برای کاشت در گلدان سبزی 

اکثر سبزی خوردن را می توان در گلدان پرورش داد.  ولی بعضی سبزیجات زودتر و بهتر در گلدان و در خانه  سبز می شوند

پیشنهاد ما به شما : ( ریحان ، تربچه ، شاهی ، جعفری ، تره ، پیازچه ، خرفه و . . .گلدان سبزیسبزی خوردن

گام دوم : انتخاب گلدان مناسب برای پرورش سبزی

انتخاب گلدان بستگی به نوع سبزی که قصد کاشت آن را دارید کمی متفاوت است با این حال عمق گلدان حداقل ۱۰ سانتی متر باشد و جنس گلدان هم تفاوتی در رشد سبزیجات ایجاد نمی کند و فقط باید دقت نماید انتهای گلدان زهکشی و سوراخ کافی داشته باشد که آب اضافی تخلیه شود در غیر این صورت ریشه سبزیجات به مرور میپوسد و برگ سبزیجات زرد می شود .گلدان سبزی

چگونه در گلدان سبزی خوردن بکاریم

گام سوم : انتخاب خاک مناسب جهت رشد سبزی خوردن در گلدان

خاک مناسب برای سبزی خوردن در گلدان باید اصطلاحا سبک بود و عاری از سنگ ریزه باشد . و ضروری است خاک گلدان غنی از مواد معدنی مورد نیاز سبزی باشد به دلیل محدود بودن خاک گلدان ، خاک گلدان سبزی کاری به دلیل استفاده در فضای داخلی خانه باید بی بو  و تمیز باشد و این موضوع مانع استفاده از  کود های حیوانی و غیر بهداشتی می شود .گلدان سبزی

گام چهارم : کاشت سبزی در گلدان

  1. ابتدا خاک تهیه شده را در گلدان می ریزیم و دقت می نماییم که سطح خاک  حداقل یک سانتی متر پایین تر از لبه گلدان باشد .
  2. در مرحله بعد نیاز است بر روی سطح خاک گلدان شیار هایی خطی را ایجاد نماییم فاصله این شیارها بستگی به نوع سبزی که قصد کاشت آن را داریم متفاوت ولی در کل برای سبزیجات ریز برگ فواصل یک تا دو سانتی متر و برای سبزی های داری ریشه و برگ بزرگ فواصل دو تا سه سانتی متر مناسب است . عمق شیار هم در گلدان برای عموم سبزیجات بین نیم سانتی متر تا یک سانتی متر مناسب است .
  3. بعد از ایجاد شیارها بر روی سطح خاک گلدان لازم است سطح خاک با آب مرطوب شود . یا بذر ها یک روز قبل خیسانده شود. که توصیه ما این است که بهتر است سطح خاک را به خوبی خیس نماید .
  4. سپس بذر های مورد نظرتان را با فواصل منطقی در داخل شیار ها بپاشید به نحوی که بذر بر خاک داخل شیار غالب نشود . و بعد خاک کنار شیار را داخل شیار ها پر نماید.
  5. سطح خاک را اینبار بار با اسپری آب کاملا مرطوب نمایید دقت نمایید.  آب نباید طوری ریخته شود که بذر ها از داخل شیار خارج شوند . بعد بر روی گلدان روزنامه یا کاغذ دستمالی گذاشته تا روطبت اش را از دست ندهد .

گام پنجم : پرورش و نگهداری گلدان سبزی

نکته که باید مورد توجه قرار گیرد این است که گلدان سبزی کاری شده تا قبل از جوانه زنی نیاز به نور آفتاب ندارد و بهتر است تا جوانه زنی دور از نور مستقیم آفتاب باشد .

بعد از چند نوبت آب دادن به گلدان کاشته شده جوانه ها شروع به سبز شدن می نماید در اینجا روزنامه را از روی گلدان برداشته و گلدان را به جای آفتاب گیر منتقل می نماییم .

آموزش سبزی کاری در خانه

بعد از چند روز آبیاری و نگهداری از گلدان لازم است با کندن جوانه های اضافی رشد کرده(وجین) فضای را برای رشد سریع تر و بهتر دیگر جوانه ها آماده کنیم در غیر این صورت رشد جوانه ها کند تر خواهد بود و در نهایت بخشی به مرور از بین خواهد رفت .

دقت نماید نگهداری از گلدان در فصول مختلف متفاوت است اگر در فصول سرد سال هستید باید گلدان را در فضای داخلی خانه نگهداری نمایید در غیر این صورت سبزیجات یا رشد نمی کنند یا خراب خواهند شد . برای مثال سبزی ریحان و شاهی نسبت به سرما حساس بوده ولی سبزی تره و جعفری زیر برف هم باقی خواند ماند .

گام ششم : برداشت سبزی از گلدان

نکته ای که عموما مورد توجه قرار نمی گیرد برداشت متفاوت سبزیجات از گلدان نسبت به زمین های زراعی است . شیوه صحیح به نحوی است که می توان چندین بار از یک گلدان با یک بار کاشت برداشت نمود . برای مثال سبزی ریحان را اگر از بند هایی بالای چید می توان تا چند بار قبل از گل دهی برداشت نمود و این مدت در حدود شش ماه می تواند به طول بی انجامد . برای سبزی  جعفری و تره می توان حتی تا دو سال بوته سبزی را حفظ نمود همراه با افزایش بار دهی ولی سبزی شاهی را فقط یک بار می توان برداشت نمود در یک دوره نهایتا ۶۰ روزه .گلدان سبزی

آموزش سبزی کاری در خانه

گام هفتم : کاشت دوباره در گلدان بعد از برداشت

بعد از آخرین برداشت سبزی از گلدان خاک گلدان بهتر است تعویض شود و یا نهایت توسط کود های ارگانیک تقویت شود و باقی مانده ریشه سبزیجات قبلی از خاک خارج شود و سپس تمام فرآیند را دوباره انجام داد . تفاوتی هم ندارد که دوباره چه سبزی بکارید .گلدان سبزی

پیشنهاد میکنم فیلم آموزش کاشت سبزی در گلدان تهیه شده توسط فروشگاه کشت شهر را تماشا کیند .

مجموعه آماده کاشت جعفری

مجموعه آماده کاشت جعفری


نویسنده مطلب MehdiCeo
کارآفرین مهندس مهدی شاه محمدلو
  • بسیار کار خوبی است اگه واقآ بشه انجام داد یا گلدان اماده باشد

X