"> گیاهانی که هوای خانه را تصفیه می کنند . ??? - کشت شهر ( کشاورزی شهری )

شهرنشینی با تمام مزیتهای و امکانات که دارد ،معضلاتی را هم همراه دارد . که از این جمله می توان به آلودگی هوا اشاره نمود. در این مقاله قصد داریم به شما گیاهانی را معرفی کنیم که در تصفیه هوای خانه تاثیر بسزایی دارند .

۱. پوتوس

پوتوس (Pothos) یا «Devil’s Ivy» یک گیاه آپارتمانی با نگهداری ساده است که به جنگ سم‌های خانگی می‌رود. پوتوس با پیچک‌های آبشاری‌اش، به خانه‌ٔ شما زیبایی خاصی می‌بخشد. این گیاه در آب، گلدان و سبدهای آویزان رشد می‌کند. مقاومت این گیاه بسیار زیاد است.

پوتوس
پوتوس

۲. نخل ققنوس

نخل ققنوس که با نام‌های «Dwarf Date Palm» و «Pygmy palms» نیز شناخته می‌شود، درخت‌هایی کوتاه از خانوادهٔ نخل هستند. رشد آنها در سایه و آفتاب غیرمستقیم امکان‌پذیر است. بلندی این گیاه به ۱۸۰ تا ۳۰۰ سانتی‌متری می‌رسد و ریشهٔ آن نیز تا حدود ۱۸۰ سانتی‌متر رشد خواهد کرد.

نخل ققنوس
نخل ققنوس

۳. گل چمچه‌ای

یکی دیگر از گیاهان تصفیه کننده هوا گل چمچه‌ای از خانواده گل شیپوریان است که با نام «Spathiphyllum» نیز شناخته می‌شود. این گیاهان به مراقبت زیادی نیاز ندارند. برگ‌های درخشان سبز آنها در نور کم نیز به هر خانه‌ای زیبایی و جلا می‌بخشد. هفته‌ای یک‌بار آنها را آبیاری کنید. می‌توانید در فصل بهار از این گیاه تکثیر کنید.

فیلودندرون
فیلودندرون

۴. فیلودندرون

فیلودندرون (Philodendron) شکل‌قلبی، گیاهی جذاب برای محیط‌های داخلی است. نگهداری از فیلو کار آسانی است و تنها به مقدار مناسبی آب و نور غیرمستقیم نیاز دارد.

فیلودندرون
فیلودندرون

۵. گیاه عنکبوتی

گیاه عنکبوتی (Spider Plant) یا «Chlorophytum comosum» یکی دیگر از گیاهان تصفیه کننده هواست و برای کسانی که به‌تازگی به نگهداری از گل و گیاه علاقه‌مند شده‌اند، انتخاب مناسبی خواهد بود. آنها در نور غیرمستقیم رشد می‌کنند و تقریبا در هر محیطی دوام می‌آورند. گیاه عنکبوتی در دمای ۲ درجه هم از خود مقاومت نشان می‌دهد. گیاه مادر، ساقه‌های بلند و رونده‌ای تولید می‌کند که دسته‌های کوچک برگ دارد و به‌راحتی می‌توان آن را تکثیر کرد.

گیاه عنکبوتی
گیاه عنکبوتی

۶. گل داودی

از دیگر گیاهان تصفیه کننده هوا که با گل‌هایشان زیبایی خاصی به محل زندگی شما می‌آورند، می‌توان به گل داودی (Chrysanthemums) اشاره کرد. گل داودی از هوای تازه، نور غیرمستقیم خورشید و آبیاری با آب گرم لذت می‌برد. فراموش نکنید که به خشک بودن خاک در میان فواصل آبیاری توجه کنید.

گل داودی
گل داودی

۷. فیکوس

این گیاه همیشه‌سبز در اصل از هند می‌آید و گیاه مقاومی است که عاشق روشنایی، نور فیلترشده و آبیاری هفتگی در تابستان و آبیاری دو هفته یک بار در زمستان است. فیکوس (Ficus elastic) یا «Rubber plants» قابلیت رشد در گلدان‌های کوچک یا بزرگ در خانه را دارد. حتی می‌توان فیکوس را مستقیم در باغچه کاشت.

فیکوس
فیکوس

۸. سرخس برگ شمشیری

یکی از محبوب‌ترین گیاهان تصفیه کننده هوا، سرخس برگ شمشیری (Boston Fern یا Nephrolepis Exaltata) است که در سبدهای آویزان، جلوهٔ خاصی به فضا می‌بخشد. این گیاه در محیط مرطوب رشد می‌کند و به رطوبت مدام نیاز دارد. با مرطوب‌کردن منظم برگ‌ها و خاک‌شان و قرار دادن آن نزدیک پنجره، بالکن یا پاسیو و نور غیرمستقیم، گیاهی سرحال خواهید داشت. در فصل زمستان، برگ‌ها را حدود ۵ سانتی‌متر کوتاه کنید تا گیاه‌تان جانی دوباره بگیرد و در ماه‌های گرم‌تر رشد بهتری داشته باشد.

سرخس برگ شمشیری
سرخس برگ شمشیری

۹. نخل هندی یا آرکا

از گیاهان تصفیه کننده هوا که مناسب فضاهای بزرگ است می‌توان به نخل آرکا (Areca palms یا Chrysalidocarpus lutescens) اشاره کرد. این نخل از گیاهان تصفیه کننده هواست که برای سگ و گربه هم غیرسمی است. آرکا در تابستان تقریبا به آبیاری زیادی نیاز دارد (چند بار در هفته) اما در زمستان این‌طور نیست.

نخل هندی یا آرکا
نخل هندی یا آرکا

۱۰. درخت آناناس

در تحقیق جدیدی که ناسا منتشر کرده، مشخص شده که درخت آناناس با خروپف مقابله می‌کند. درخت آناناس خاصیت تصفیه‌کنندگی هوا را ندارد، اما ناسا ادعا می‌کند که این گیاه توانایی تولید اکسیژن دارد و کیفیت هوا را در شب‌ها بالا می‌برد که باعث افزایش کیفیت خواب و از بین‌ رفتن خروپف می‌شود. این گیاه سرسخت با آب کم هم دوام می‌آورد. فراموش نکنید که درخت آناناس رابطه خوبی با سرما ندارد.

درخت آناناس
درخت آناناس

بذر سبزیجات ارگانیک ?????????
بذر سبزیجات ارگانیک ?????????

۱۱. دراسینا درمنسیس

کمی جسارت به خرج دهید! دراسینا (Dracaena Deremensis) می‌تواند تا بیش از ۴ متر رشد کند که آن را مناسب فضاهای بزرگ می‌کند. این گیاه عاشق نور غیرمستقیم است و به‌هیچ‌وجه نباید در برابر نور مستقیم خورشید قرار داده شود. در ماه‌های گرم، هفته‌ای یک‌بار به آن آب دهید و برای جلوگیری از فاسد شدن ریشه، فاصلهٔ آبیاری در زمستان را بیشتر کنید.

دراسینا درمنسیس
دراسینا درمنسیس

۱۲. فیکوس بنجامین

یکی دیگر از گیاهان تصفیه کننده هوا که اصالت آن به جنوب شرق آسیا بازمی‌گردد، فیکوس بنجامین (Ficus Benjamina) است. این گیاه هم می‌تواند بین ۶۰ سانتی‌متر تا ۳ متر رشد کند. مثل بسیاری از گیاهان تصفیه کننده هوا، فیکوس بنجامین هم عاشق نور غیرمستقیم و آبیاری هفتگی است. اجازه دهید خاک گیاه بین فواصل آبیاری کاملا خشک شود.

فیکوس بنجامین
فیکوس بنجامین

۱۳. گیاه ماری یا زبان مادرشوهر

گیاه ماری (Snake Plant) که با نام زبان مادرشوهر (Mother-in-Law’s Tongue) نیز شناخته می‌شود، یک گیاه پرآب است که تا ۲ متر جای رشد دارد. گیاه ماری نیز یکی از گیاهان تصفیه کننده هواست که بسیار مقاوم بوده و تقریبا با هر شرایطی به حیات خود ادامه می‌دهد. این گیاه را در جای پرنور و حتی چند ساعت در روز زیر نور مستقیم قرار دهید. این گیاه میانه خوبی با رطوبت زیاد ندارد؛ پس حواس‌تان باشد آن را زیاد آبیاری نکنید.

گیاه ماری یا زبان مادرشوهر
گیاه ماری یا زبان مادرشوهر

۱۴. آلوئه‌ورا

آلوئه‌ورا تنها برای خواص ضدالتهابی‌اش برای درمان زخم و درمان آفتاب سوختگی کاربرد ندارد. از قرار معلوم آلوئه‌ورا هم جزو گیاهان تصفیه کننده هوا قرار می‌گیرد. این گیاه در دمای گرم و اتاق با نور مناسب رشد می‌کند. زمانی که لکه‌های قهوه‌ای روی برگ‌های آن ظاهر شود، به معنی بالا بودن مواد شیمیایی مضر در فضا است.

گلدان گیاه آلوورا
گلدان گیاه آلوورا

۱۵. پاپیتال

احتمالا پاپیتال (English ivy) یا گیاه «عشقه معمولی» را به‌صورت رونده روی دیوارها و درخت‌ها دیده‌اید. ناسا می‌گوید که پاپیتال گیاه شماره یک در میان گیاهان تصفیه کننده هوا مناسب با شرایط خانه قرار می‌گیرد. آنها در گلدان‌های کوچک هم بزرگ می‌شوند و دوست دارند در دسته‌های شلوغ رشد کنند. پاپیتال در سبدهای آویزان بسیار زیبا خواهد بود و شما با چیدن چند شاخه و قرار دادنش در آب، می‌توانید به‌راحتی آن را تکثیر کنید.

پاپیتال
پاپیتال

۱۶. نخل راپیس

درفش‌گیاه (آنتوریوم آندرانوم Anthurium andraeanum یا Flamingo Lily) از خانوادهٔ شیپوری، یکی از گیاهان تصفیه کننده هواست که با گل‌هایش، رنگ و جلوه‌ای خاص به فضای خانه می‌آورد. این گیاه تقریبا ۳۰۰ روز از سال را گل دارد. درفش‌گیاه عاشق نور غیرمستقیم است و به یک یا دو بار آبیاری در هفته نیاز دارد. فضای مرطوب مثل حمام یا آشپزخانه برای این گیاه مناسب‌تر است.

نخل راپیس
نخل راپیس

۱۷. نخل راپیس

یکی از گزینه‌های مناسب میان گیاهان تصفیه کننده هوا، انتخاب نخل راپیس (Rhapis excelsa) خواهد بود که «Lady Palm» نیز نام دارد. این گیاه به‌خوبی هوا را تمیز می‌کند. برخلاف باور عمومی، نخل راپیس هوای خنک بین ۱۵ تا ۲۳ درجه را ترجیح می‌دهد.

نخل راپیس
نخل راپیس

۱۸. آگلونما

گیاه آگلونما (Aglaonema) که با نام «Chinese Evergreen» نیز شناخته می‌شود، گونه‌های بسیار متنوعی دارد و نگهداری آن بسیار راحت است. آنها با هر شرایطی سازگار هستند، اما زمانی که در خاک با آبکشی مناسب، هوای مرطوب و نور کم تا متوسط قرار بگیرند، رشد بهتری خواهند داشت. توصیه می‌شود که آگلونما را دو بار در سال با خاک و کود مناسب تقویت کنید.

آگلونما
آگلونما

۱۹. سرخس

سرخس (Nephrolepis obliterata) یا «Kimberly Queen Fern»، گیاه بومی استرالیا در فضای باز رشد مناسبی خواهد داشت، اما برای نگهداری در خانه هم گزینه مناسبی خواهد بود. سرخس نیز یکی دیگر از گیاهان تصفیه کننده هواست که برای مبتدیان نگهداری گل و گیاه گزینه بسیار راحت و مناسبی خواهد بود. این گیاه نیازی به هرس ندارد، اما از آب دادن آن به میزان مناسب غافل نشوید. بهتر است به‌طور مرتب و در ماه‌های گرم سال، خاک آن را تقویت کنید.

سرخس
سرخس

۲۰. نخل بامبو

نخل بامبو (Bamboo Palm) یا شامادورا (Chamaedorea) رشد زیادی خواهد داشت. نخل بامبو مثل فیلتر هوا عمل می‌کند. این گیاه از معدود گیاهان تصفیه کننده هواست که رابطه خوبی با حیوانات خانگی دارد و عاشق نور خورشید است.

نخل بامبو
نخل بامبو
فروش انواع خاک و کود
فروش انواع خاک و کود
گیاهانی که هوای خانه را تصفیه می کنند .
گیاهانی که هوای خانه را تصفیه می کنند .

نویسنده مطلب MehdiCeo
کارآفرین مهندس مهدی شاه محمدلو
X